خواص زعفران

گیاه زعفران خواص زیادی برای سلامتی دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به توانایی بهبود سلامت تنفس، بهینه‌سازی سیستم گوارش، از بین بردن درد، بهبود الگوهای خواب، کاهش خونریزی، تقویت سلامت قلب، افزایش گردش خون، پیشگیری از دیابت، تقویت استخوان‌ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

افزایش ایمنی بدن:

مردم اغلب به ادویه‌هایی مثل زعفران به چشم طعم‌دهنده‌ مواد غذایی نگاه می‌کنند اما این ادویه مقدار زیادی مواد مغذی ویژه با خواص فراوانن دارد. زعفران مقداری ویتامین سی (اسید اسکوربیک) دارد که برای سلامتی انسان مهم می‌باشد. همان طور که می‌دانیم گلبول‌های سفید اولین خط دفاعی بدن در برابر بیماری هستند و اسید اسکوربیکی که داخل زعفران وجود دارد، روند تولید گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد. با افزایش گلبول‌های سفید خون، سیستم دفاعی و ایمنی بدن تقویت می‌شود.

افزایش گردش خون:

زعفران می‌تواند به عنوان تقویت‌کننده انرژی، موثر عمل کند و با افزایش گردش خون، سوخت‌وساز بدن را افزایش بدهد. غلظت بالای آهن به این معناست که زعفران گلبول‌های قرمز خون شما را افزایش می‌دهد که در نتیجه با رساندن اکسیژن به اندام‌های بدن، باعث افزایش گردش خون می‌شود.

محافظت از سلامت قلب:

یکی از اهداف برتر در سلامت انسان امروز، بهبود سلامت قلب است. یک راه ساده برای محافظت از سلامت قلب، مصرف مواد دارای پتاسیم مانند زعفران است.

پتاسیم یک گشادکننده عروق بدن است و باعث جلوگیری از افزایش فشار خون و فشار روی شریان ها می‌شود. این اتفاق باعث محافظت از قلب شده و می‌تواند حملات قلبی و سکته مغزی را از بین ببرد.

کنترل دیابت:

دیابت یکی از خطرناک‌ترین نوع بیماری‌ در دنیای امروز ماست که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. یکی از خواص زعفران که اهمیت زیادی دارد، کنترل دیابت است. مقدار قابل‌توجه منگنز موجود در زعفران می‌تواند به بدن شما کمک کند تا سطح قند خون را کنترل شود.

کاهش اضطراب:

یکی از خواص زعفران که بسیار شناخته شده و معروف است، از بین بردن افسردگی خفیف و بهبود خلق در افرادیست که به طور منظم زعفران مصرف می‌کنند.

بسیاری از ترکیبات فعال زعفران بر روی سیستم غدد درون ریز تاثیر می‌گذارد و می‌تواند به آزادسازی هورمون‌های مفید که سلامت بدن را حفظ می‌کند، کمک کند. زعفران توسط سازمان‌های تحقیقاتی متعددی به‌عنوان یک گیاه ضد افسردگی طبیعی مورد ستایش قرار گرفته است.

تقویت قدرت استخوانی:

برخی از مواد معدنی و ترکیبات آلی زعفران، باعث جذب مواد مغذی بهینه به‌ویژه کلسیم موجود در بدن می‌شوند. با به حداکثر رساندن مقدار جذب کلسیم از غذا، بدن فرصتی برای بهبود تراکم مواد معدنی استخوان به دست آورده و باعث جلوگیری از شروع بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان و دیگر بیماری‌های مربوط به سنین پیری می‌شود.

ضدافسردگی:

تسکین درد همیشه یک دارایی ارزشمند از یک گیاه یا یک درمان طبیعی است و سافرانال زعفران به‌عنوان یک آرام‌بخش برای خیلی از بیماری‌ها عمل می‌کند. این اقدام آرام‌بخش می‌تواند به کاهش درد، کاهش اضطراب و استرس و بهبود الگوهای خواب کمک کند.

جلوگیری از سرطان:

با ترکیب شدن بیش از 100 ماده مختلف که در زعفران وجود دارد، آنتی‌اکسیدان‌ها ظاهر می‌شوند. ده‌ها ترکیب آنتی‌اکسیدان در زعفران وجود دارد که خیلی از آن‌ها با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد، (فرآورده‌های خطرناک متابولیسم سلولی) می‌توانند از جهش یا مرگ سلول‌های سالم جلوگیری کنند که در نهایت سبب افزایش سلامت عمومی سیستم ایمنی بدن می‌شود.

زعفران به‌طور خاص می‌تواند از ابتلا به سرطان یا گسترش سرطان در بدن، جلوگیری کند.

کاهش اختلالات معده:

یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کاربردها و خواص زعفران کاهش ناراحتی معده و نفخ بیش از حد شکم است. ماهیت آرام‌بخش و ضدالتهابی زعفران باعث آرام کردن معده شده و التهاب را کاهش می‌دهد. زعفران باعث می‌شود یبوست، نفخ، گرفتگی و سایر امراض جدی مانند زخم معده برطرف شود.

درمان التهاب و کاهش درد:

 برای افرادی که از آسیب‌های ورزشی، آرتریت، نقرس و سایر شرایط التهابی رنج می‌برند، این یک درمان فوق العاده‌ست. همچنین برای درمان زخم‌ها و زخم‌های موضعی، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در زعفران می‌تواند سرعت روند بهبود را افزایش دهد.

احتیاط: مصرف زعفران در دوزهای بالا می‌تواند به‌طور بالقوه خطرناک باشد، چون غلظت بالای مواد تشکیل‌دهنده فعال می‌تواند اثرات زیادی بر روی بدن داشته باشد. با این حال، در دوزهای کم معمولا زعفران دارای عوارض جانبی شایع یا خواص آلرژیک نیست.

Leave your comment